مرکز نوین سرت ارائه دهنده انواع گواهینامه ایزو ، CE، HSE

گواهی حلال

4.9/5 - (263 امتیاز)

گواهی حلال

تقاضا برای محصولات تولید گردید مطابق با شرایط اسلامی روز به روز در حال افزایش است. می بینیم که گواهی حلال که نوعی تضمین تولید بر اساس شرایط اسلامی است، در سال های اخیر در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه اروپا مورد تردید مسلمانان قرار گرفته است. بسیار مهم است که محصولات تولید وبر اساس روش های اسلامی، معیارهای ایمنی مواد غذایی را نیز رعایت کنند. در این زمینه، یک ارزیابی کنترل و سیستماتیک توسط افرادی که متخصص در تولید / فرآوری مواد غذایی و احکام اسلامی مرتبط برای تضمین محصول حلال هستند، مورد نیاز است.

مفهوم محصولات حلال یا غذاهای حلال در بازار به عنوان یک استاندارد جایگزین برای ایمنی و بهداشت مداوم چیزی که روزانه مصرف می کنیم یا می نوشیم به دست آمده است. این گواهی نامه برای مصرف کننده مسلمان، نمادی از بهداشت، کیفیت و ایمنی محصولات را به نمایش می گذارد.

در نتیجه صدور گواهی حلال یک اعلامیه رسمی است که گواهی می دهد که سازمان صدور گواهینامه خاص صلاحیت صدور گواهینامه محصولات یا خدمات حلال را دارد.

بحث های زیادی بر سر موضوع گواهی حلال در جریان است. بسیاری از شرکت ها، اسلام گرایان و طرفداران حلال تصریح کرده اند که گواهی حلال برای محصولات غیر گوشتی مانند مواد غذایی گیاهی، لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر کالاهای مصرفی نیز وجود دارد. اما آنچه که مهم می باشد اینست که گواهی و نشان حلال چیست و چرا به گواهی حلال نیاز داریم؟ و مهمتر از آن، چه مراحلی برای صدور گواهینامه وجود دارد؟ برای پاسخ به تمامی این سوالات تا انتهای مطلب با نوین سرت همراه باشید.

گواهی حلال چیست؟

گواهی حلال سندی است که تضمین می کند محصولات و خدماتی که برای جمعیت مسلمان به بازار عرضه می شود، الزامات قوانین اسلامی را برآورده می کند. صورت انطباق، این محصولات و خدمات برای مصرف مسلمانان مناسب تلقی می شوند.

طی فرآیند صدور گواهی حلال، کیفیت و ویژگی های محصولات باید مطابق با ضوابط تعیین گردید توسط شورای اسلامی باشد. حالی که محصولات بی‌شماری وجود دارد که می‌توان آنها را حلال دانست، این گواهینامه عمدتاً به سمت گوشت، شیر، غذاهای کنسرو گردید و برخی مواد افزودنی است.

 

برای فرآورده‌های گوشتی، داشتن نشان حلال گواهی بر اینست که حیوانات به صورت شرعی ذبح گردید و گوشت آن‌ها با سایر گوشت‌ها یا فرآورده‌های گوشت خوک تماس نداشته یا به روش دیگری ذبح نگردید باشد. محصولات دارای گواهی حلال اغلب با نماد حلال یا حرف M مشخص می شوند.

به بیانی ساده تر گواهی حلال فرآیندی است که در آن یک سازمان معتبر گواهی می دهد که محصولات و یا خدمات ارائه و. توسط یک شرکت مطابق با استاندارد حلال مشخص گردید است.

گواهی حلال به مسلمانان می گوید که می توانند به طور قانونی محصولات یک شرکت را بر اساس اصول شرعی مصرف کنند. این امر باعث اطمینان مصرف کننده می شود و از هرگونه سردرگمی در مورد وضعیت حلال یک محصول جلوگیری می کند. گواهی حلال به شرکت هایی داده می شود که دارای ضوابط باشند و آنها مجاز به استفاده از علامت حلال بر روی محصولات خود هستند.

کاربران خدمات معتبر گواهی حلال می توانند از کیفیت فرآیندهای مورد استفاده، صلاحیت کارکنان معتمد بودن ان ها اطمینان داشته باشند.

برای اینکه محصولات یا خدمات این گواهینامه را دریافت کنند، باید از منبع قابل قبولی باشند و سایر الزامات حلال را تکمیل کنند. ارائه محصولات دارای گواهی حلال تضمین می کند که محصولاتی که استفاده می کنند با فرهنگ و اعتقادات آنها سازگار است.

 

مراحل دریافت گواهی نامه حلال چگونه است؟

 

منابع متعددی وجود دارد که از طریق آنها یک شرکت می تواند گواهی حلال را دریافت کند. شما به راحتی می توانید گواهی حلال خود از نوین سرت با طی کردن مراحل زیر دریافت کنید. اما قبل از هر چیزی میتوانید با کارشناسان مجرب ما برای دریافت مشاوره و اطلاع از هزینه ها در ارتباط باشید.

 

 1. اطلاعات محصول و اسناد پشتیبانی، از جمله جزئیات مواد تشکیل دهنده محصولات خود را جمع آوری کنید.

 

 1. درخواست گواهی حلال و اطلاعات جمع آوری کرده خود را به نوین سرت ارسال کنید.

 

 1. منتظر بمانید تا بازرسان ما با شما تماس بگیرند.

 

 1. مطمئن شوید که نگهداری، آماده سازی، بسته بندی و کالاهای نهایی شما در محل های ذخیره سازی با پروتکل حلال مطابقت دارد.

 

 1. حسابرسان ما برای بررسی امکانات شما برنامه ریزی خواهند کرد. پس از بازرسی، آنها گزارشی را همراه با پیشنهادات و توصیه هایی برای عملیات و امکانات شما ارئه می دهند.

 

 1. اطلاعات شما توسط پنل گواهی حلال بررسی می شود. در صورت رضایت، توافق نامه منعقد خواهد شد.

 

 1. پس از امضای قرارداد و پرداخت هزینه های اضافی، گواهی حلال به محصولات واجد شرایط اعطا می شود.

 

 1. سپس نشان حلال را می توانید روی محصولات واجد شرایط قرار دهید.

به طور کلی، یک گواهی پس از یک ممیزی موفق منتشر می شود. در مورد سایر گواهینامه ها، یک سازمان مستقل مسئول صدور گواهینامه خواهد بود و یک حسابرس مستقل شرکت گواهی دهنده را بررسی می کند. در طول ممیزی، نمونه‌ها را می‌توان به آزمایشگاه‌ها فرستاد تا عدم وجود گوشت خوک (یا هر گوشت حرام دیگر) را تأیید کند و اسنادی را برای بررسی محصولات مورد استفاده برای تمیز کردن محل تولید درخواست کرد. هنگامی که کنترل با موفقیت سپری شد، شرکت گواهی حلال خود را دریافت می کند. این گواهی عموماً برای یک سال اعتبار دارد و پس از انقضای برچسب، ممیزی جدید ضروری است.

برای دریافت گواهی حلال چه داده هایی لازم است؟

 • نام گواهینامه
 • اسم شرکت گواهی دهنده
 • امضای نماینده معتبر مرکز صدور گواهینامه
 • تاریخ صدور
 • مدت اعتبار
 • شماره شناسنامه گواهی
 • نام و آدرس مرکز صدور گواهینامه

از آنجایی که گواهی حلال یک مکانیسم تضمینی در برابر قوانین اسلامی و حساسیت‌های اسلامی ایجاد می‌کند، نوین سرت با تجربه عمیق خود در سیستم مدیریت و گواهینامه های محصول، خدمات صدور گواهینامه حلال را در طیف گسترده ای از حوزه ها برای بخش های مختلف ارائه می دهد.

در نتیجه تعهد ما به رعایت الزامات استانداردهای HALAL سری  OICیا SMIIC، بهره مندی از کارشناسان آشنا امور مذهبی را در ممیزی حلال خود اختصاص می دهیم. به‌عنوان نوین سرت، جدیت، تعهد و حرفه‌ای بودن در گواهی‌های حلال را با تمرکز بر تست جامع تعادل جرم، مطالعه قابلیت ردیابی چالش‌برانگیز و تحلیل‌های آزمایشگاهی حفظ می‌کنیم. علاوه بر این، ما به همه مشتریان خود گزارش حسابرسی مفصلی را به عنوان مدرکی از ارزیابی موثر حلال ارائه می دهیم که می توانند در صورت نیاز با مشتریان خود به اشتراک بگذارند.

 

چه کسی می تواند گواهی حلال بگیرد؟

کلیه سازمان‌هایی که الزامات عمومی استاندارد OIC-SMIIC ایجاد گردید توسط سازمان SMIIC را برآورده می‌کنند، مشمول ممیزی هستند و می‌توانند واجد شرایط دریافت این گواهی‌نامه باشند.

مزایای صدور گواهینامه غذای حلال

عوامل مختلفی بر تصمیمات خرید مصرف کنندگان تأثیر می گذارد. یکی از این عوامل، باورهای مذهبی و هویت مصرف کنندگان است. اعتقادات مذهبی مصرف کنندگان، مصرف برخی غذاها را توسط پیروان این دین ممنوع می کند. اسلام با قوانینی که وضع کرده مصرف برخی غذاها را ممنوع کرده است. بنابراین گواهی غذای حلال در نتیجه تلاش مسلمانان برای حفظ هویت دینی خود و تهیه غذاهای حلال شرعی و دوری از غذاهای حرام پدید آمده است.

ساده ترین راه برای مصرف کنندگان مسلمان برای ترجیح غذای حلال، محصولات دارای گواهی حلال است. گواهی و لوگو حلال راه مهمی برای اطلاع رسانی و متقاعد کردن مصرف کنندگان در حلال بودن محصولات است. هدف از این مطالعه بررسی نحوه درک مصرف کنندگان از محصولات دارای گواهینامه غذای حلال، چگونگی تعریف خطرات در فرآیند تصمیم گیری خرید، و جایگاه و اثرات محصولات دارای گواهینامه غذای حلال در ایجاد اعتماد مصرف کننده است. برای این منظور، در نتیجه تحقیقات انجام و بر روی 796 مشتری، مشخص گردید است که 87 درصد از هر مصرف کننده این شرایط را در نظر می گیرد.

چرا گواهینامه حلال مهم است؟

شرکت ها به این دلیل به دنبال دریافت گواهی نامه حلال هستند تا محصولات آنها زیر نظر قوانین اسلامی صادر و ارائه شود. لازم به ذکر است که بیش از 1.8 میلیارد نفر از جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند، یعنی 24.1 درصد از جمعیت جهان. علاوه بر این، در بسیاری از کشورهای اسلامی فقط غذاهای دارای گواهی حلال مجاز است.

طبق چندین گزارش، بازار غذای حلال حدود 19 درصد از بازار جهانی مواد غذایی را تشکیل می دهد. بنابراین، برای سرویس دهی به بازارهای بزرگتر، برای پاسخگویی به تقاضا و زنجیره تامین، بسیاری از شرکت ها گواهی حلال محصولات خود را دریافت می کنند.

از غذاهای حلال گرفته تا لوازم آرایشی، اصطلاح دیگر «گردشگری حلال» است. برای مثال هتل ها و رستوران هایی که دارای این نشان هستند، مشروبات الکلی سرو نمی کنند و فقط غذاهای حلال در رستوران های آنها سرو می شود. در بسیاری از این نوع هتل ها، امکانات و استخر برای مردان و زنان مجزا است.

چه مسائلی در مورد مدرک حلال مطرح گردید است؟

هزینه تمام گردید محصولات دارای گواهی به طور معمول بیشتر است زیرا فرآیند صدور این گواهینامه بدون هزینه نیست. همچنین، برای دریافت گواهی حلال، باید چندین اصلاح در فرآیند ساخت محصول انجام گیرد.

گواهی حلال یک فرآیند تبعیض آمیز نسبت به غیر مسلمانان به ویژه در صنعت گوشت حلال است.

این امکان وجود دارد که محصولات دارای مدرک حلال از یک کشور، در کشور دیگر به رسمیت شناخته نشوند. به عنوان مثال، گواهی حلال هند در امارات متحده عربی نامعتبر است.

جالب است بدانید که غذاها یا محصولات دارای گواهی حلال برای جوامع دیگر منعی ندارند. هر کسی که پیرو هر دینی باشد می تواند غذا و محصولات دارای گواهی حلال را مصرف کند.

جمع بندی

دین یکی از مهم ترین عوامل مؤثر در انتخاب مردم و جوامع است. مطالعات بر روی رفتار مصرف کننده نشان داده است که ترجیحات مصرف کننده مطابق با حساسیت های مذهبی آنها تغییر می کند. مصرف کنندگان مسلمان خواهان محصولات حلال، مرغوب و سالم با رعایت قوانین اسلامی هستند.

غذا و نوشیدنی از عناصر مهم مفهوم حلال در اسلام است. در مورد غذای حلال از نظر اسلام مسائل مهمی وجود دارد. از جمله:

 

ویژگی های کیفی مورد نیاز استانداردهای اسلامی برای محصولات حلال باید با نیازها و ترجیحات مصرف کننده سازگار باشد.

مصرف کنندگان باید دقیقاً تفاوت مفاهیم حلال و حرام را بدانند.

برای خواسته های مختلف مصرف کنندگان در بازار غذای حلال باید استراتژی های مختلفی تدوین شود.

کمپین های تبلیغاتی باید مطابق با ترجیحات فرهنگی مختلف در چارچوب احکام اسلامی سازماندهی شود.

کسب و کارها نباید سیاست قیمت گذاری فریبنده ای را در بازار مواد غذایی حلال که برای تمایز محصول ایجاد کرده اند اعمال کنند.

همه این نکات نشان می دهد که مفهوم حلال در اسلام نه تنها با بعد غذا، بلکه با مفهوم حلال-حرام در بازاریابی، قیمت گذاری و تبلیغ این غذاها ارتباط تنگاتنگی دارد.

نوین سرت توسط موسسه اعتبارسنجی HALAL در زمینه صدور گواهینامه HALAL مورد تایید قرار گرفته است.

خدمات صدور گواهینامه حلال را با در نظر گرفتن استاندارد الزامات عمومی  OIC-SMIIC برای فرآورده های حلال که توسط موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی ایجاد گردید است، انجام می دهد و صلاحیت و انطباق افراد و سازمان هایی که مطابق با الزامات این استاندارد هستند مربوطه را می سنجد.

برای اخذ گواهینامه حلال از نوین سرت، محصولات باید از مواد حلال تشکیل گردید. هر مرحله از ساخت محصول نظارت و بررسی خواهد شد. به علاوه، گواهینامه به صورت دوره ای تمدید می شود.

متخصصان ما سال هاست که تجربه کافی در زمینه صدور گواهینامه حلال مربوط به مواد غذایی را دارا می باشند. بنابراین آن ها با بازرسی مواد غذایی و همچنین در نظر داشتن پیامدهای مذهبی به موضوع نگاه می کنند و فرایند صدور گواهی را برای شما طی میکنند. برای اطلاعات بیشتر با راه های ارتباطی که قرار داده ایم، با ما در ارتباط باشید.

مطالعه مطالب زیر برای شما مفید خواهد بود :
روش گواهینامه ایزو معتبر
اخذ گواهینامه CE معتبر
انواع گواهینامه HSE معتبر
مدلهای گواهینامه آموزشی معتبر
مشاوره رایگان گواهینامه

44829531  | 44829133

One Response

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماس مرجع اصلی صدور گواهینامه ایزو

ایزو ومقالات مفید

گفتگوی آنلاین
Send via WhatsApp