مرکز نوین سرت ارائه دهنده انواع گواهینامه ایزو ، CE، HSE

گواهینامه HSE مناقصات

4.9/5 - (241 امتیاز)

گواهینامه HSE مناقصات

یکی از مهمترین گواهی نامه های استاندارد الزامی در مناقصات پیمانکاری داخلی ، گواهینامه HSE مناقصات می باشد. این گواهینامه به حدی حائز اهمیت است که در بیشتر پیمان ها به عنوان اسنادی اجباری از طرف پیمانکار توسط کارفرما مطالبه می شود. همچنین وجود مدرک HSE-MS یک مزیت بزرگ برای شرکت های پیمانی جهت پیروزی در ارزیابی های اولیه و ثانویه مناقصه محسوب می شود.

در این مقاله در ابتدا به معرفی استاندارد HSE  می پردازیم سپس با بررسی روند مناقصات و روند های اخذ این گواهی نامه به مراحل اخذ آن می پردازیم.

گواهینامه HSE چیست؟

سلامت (Health)، ایمنی (Safety)  و محیط زیست(Environment)  سه هدف اساسی از اصول مشخص شده در گواهینامه HSE می باشد. این گواهینامه تلفیقی از گواهینامه های ایزو 14001 و ایزو 45001 میباشد.

در فرآیند تولید محصولات و یا خدمات همواره انسان ها در فرآیند تولید نقش اثر گذار و مستقیمی را بازی می کنند. در این فرآیند های سیستمی ریسک های بالقوه ای در کمین سلامت، ایمنی تجهیزاتی ، انسانی و همچنین سلامت محیطی است. لذا لازم است با پیش بینی و شناسایی این خطرات بالقوه، روش های کاهش حداکثری احتمال بروز اینگونه خطرات را در دستور کار دهیم.

گواهینامه HSE

علاوه بر تاثیر گذاری حیاتی HSE در کاهش مخاطرات و حوادث سیستماتیک می توانیم به افزایش کارایی و بهره وری سازمان های دارای این گواهی اشاره کنیم. بنابراین HSE را می توان در گروه استاندارد های چند منظوره ای قرار داد، که بازه وسیعی از مزایا و منافع را برای سازمان تامین می کند و از بروز خطرات و حوادث تا حد زیادی جلوگیری می نماید. از این رو این سیستم جزء سیستم مورد علاقه تمام صاحبین کسب و کار موفق و معتبر می باشد.

هریک از این مولفه های مشخص شده در استاندارد HSE باعث تضمین ایمنی افراد و جامعه در مقابل مخاطرات سیستماتیک و همچنین مدیریت بحران در مخاطرات غیر سیستماتیک می باشد. اهمیت گواهینامه HSE  به حدی است که در بیشتر ارگان ها و سازمان های اجرایی در حوزه تولید به خصوص در حوزه نفت و گاز جزء گواهی های اجباری و حیاتی آن سازمان محسوب می شود.

مناقصات

سازمان های دولتی جهت تامین کالا یا خدمات مورد نیاز خود اقدام به برگزاری رویداد هایی می کنند که در آن پیمانکاران که ارائه دهندگان خدمات مورد انتظار هستند با ارائه پیشنهادات خود با رقابت با هم دیگر می پردازند. شرکت کنندگانی که بتوانند کمترین قیمت را در مناقصه جهت ارائه خدمات ارائه دهند پیروز مسابقه خواهند بود.

اما این تمام ماجرا نیست و تنها قیمت پیشنهادی تعیین کننده پیروز قطعی مناقصه نیست. ازجمله موارد اثر گذار در مناقصات رتبه پیمانکاران در سامانه رتبه بندی، مجوز ها، سوابق و منابع آن ها نیز می باشد. بنابرین پیمانکارانی که از این لحاظ قدرتمند تر باشند می توانند در رقابت پیروز قطعی باشند.

گواهینامه

از جمله از مهم ترین موارد مورد بررسی توسط سازمان های دولتی برای قبول پیمانکاران مباحث مربوط به استاندارد های ایزو و یکی از اثر گذار ترین آن ها گواهی نامه ISO  مناقصات می باشد. لذا گواهی ISO از اهمیتی بالایی در منافصات پیمانی برخوردار است که برگزاری کنندگان آن را از الزامات اساسی چنین پیمان هایی می نامند.

چرای HSE-MS یک ایزو اجباری برای پیمانکاران است؟

وجود گواهینامه HSE در برخی حوزه های کاری می تواند به صورت اختیاری باشد، اما در بسیاری از کسب و کار ها جز گواهی های اجباری می باشد.

گواهینامه HSE مناقصات از اینگونه گواهی نامه ها است که جنبه ای حیاتی برای کارفرمایان دارد. و از این رو تنها پیمانکارانی را در مناقصات و ارزیابی های اولیه خود می پذیرند که دارنده گواهی رسمی HSE-MS باشند. بنابراین عدم وجود این گواهی می تواند به منزله شکست در مناقصات برای پیمانکاران تلقی شود.

علت اجباری بودن گواهی HSE برای پیمکانکاران را می توانیم از چند جهت بررسی قرار دهیم.

تماس مستقیم پیمانکاران با منابع و سرمایه های کارفرمایان

یکی از اصلی ترین دلایل اجباری بودن HSE  برای پیمانکاران تماس مستقیم آن ها با منابع و سرمایه های کارفرمایان از جمله ، مواد اولیه، تجهیزات، محیط کاری آنان می باشد. لذا در صورت عدم وجود استاندارد های اصولی ایمنی ، سلامت و همچنین محیطی می تواند کارفرمایان را دچار هزینه های سنگین و حتی جبران ناپذیر کند.

کارفرمایان با وسواس خاصی پیمانکاران متقاضی همکاری را انتخاب می کنند. یکی از اصلی ترین موارد تاثیر  گذاری در این انتخاب، وجود گواهی معتبر HSE-MS و همچنین رزومه موفق می باشد.

محدودیت زمان و منابع کارفرمایان

از دیگر موارد اهمیت بسیار بالای مدرک HSE برای کارفرمایان محدودیت زمانی در اجرای پروژه های پیمانی می باشد. در صورت بروز حادثه در صورت عدم اجرای اصول ایمنی می تواند پروژه را دچار مشکل کند و در نهایت زمان اجرای پروژه ها را به تاخیر بیاندازد. و این امر می تواند منجر به خسارت های سنگین برای کارفرما و همچنین جرایم مالی  برای پیمانکار شود. بنابر این وجود گواهی HSE  می تواند خطرات ناشی از این موارد را به حداقل کاهش دهد.

تضمین سلامت انسان ها

از مهم ترین منافع اجرای اصول ایمنی و محیطی در محل کار که می تواند سلامت جسمانی و حتی روانی کارکنان را تا حد بالایی تامین کند. قطعا مهمترین مسئله سلامت انسان ها است. درصورت عدم رعایت اصول ایمنی در محیط  کار ریسک حوادث انسانی، جراحات و حتی تلفات افزایش می یابد. بنابراین وجود استاندارد های ایمنی HSE یکی از واجبات برای سلامتی انسان ها می باشد.

مسئولیت های اجتماعی

وجوب داشتن استاندارد HSE علاوه بر داشتن منافع بسیار درون سازمانی و شخصی، تضمین کننده امنیت اجتماعی، محیطی نیز می باشد. با تنظیم HSE در شرکت ها ، امنیت محیط های پیرامون کسب و کار ها نیز به صورت قابل توجهی افزایش می یابد. علاوه بر آن کاهش زیان های محیط زیستی نیز از دیگر مسئولیت های اجتماعی موثر در این زمینه است.

بنابراین دولت های سیاست گذار در حوزه محیط زیستی و احتماعی،  مشمول داشتن گواهی HSE-MS می دانند.

کاهش هزینه های انجام عملیاتی و پسا عملیاتی

اصول اجرا شده در سیستم مدیریت ایمنی، سلامت و بهداشت محیط می تواند به خودی خود به کاهش هزینه های اضافه در فرآیند عملیات بیانجامد. این هزینه ها می توانند در حوزه های بهداشت و درمان جای گیرند و یا هزینه های ناشی از نقص ایمنی وارده بر تجهیزات می باشند که از لحاظ مالی گاهی این هزینه ها می توانند عملیات را با چالش جدی مواجه کنند، علاوه بر آن عدم رعایت این اصول می تواند کارفرما را حتی پس از پایان کار متحمل خطا های عملیاتی زنجیره ای در آینده نماید.

گواهینامه

از این رو برای کارفرمایان این اهمیت نیز وجود دارد که عملیات انجام شده علاوه بر اینکه از لحاظ زمان حال و اجرای آن ایمنی لازم را برخوردار است، از لحاظ بلند مدتی و پسا عملیاتی نیز ازاستاندارد ها ، ایمنی و کیفیت مطلب برخوردار باشد.

دیگر مزایای HSE-MS

کاهش هزینه های بهداشت و درمان

با تنظیم سیستم HSE در یک کسب و کار یکی از اثرات مهم و اثر گذار، کاهش بروز حوادث ناشی از موارد ایمنی می باشد. که نتیجه این کاهش حوادث، کاهش هزینه های بهداشت، درمان پرسنل می باشد. از اثرات مثبت دیگر این سیستم را می توان به دریافت تخفیفات و تشویق های مربوط به حوزه بیمه همگانی پرسنل و خدمات درمانی اشاره نمود.

افزایش بهره وری سازمان

از نتایج اثربخش و استراتژیک سیستم HSE اجرا شده در سازمان را می توان به بهره وری سازمان اشاره کرد، اجرای سیستم ایمنی صحیح می تواند به کاهش اتلاف منابع و مواد اولیه بیانجامد. همچنین استاندارد سازی کسب و کار، تبدیل فرآیند مواد اولیه به خروجی را تبدیل به فرآیندی کارا می نماید.

علاوه بر آن با تضمین سلامت جسمانی کارکنان سازمان می تواند کارایی نیروی انسانی را نیز در بالاترین حالت خود قرار دهد.

کارکنان با آگاهی از وجود سیستمی ایمن با کمترین ریسک مخاطرات با روحیه ای مضاعف به انجام وظایف خود می پردازند و این مورد می تواند به خودی خود بر روی بهره وری سازمان اثری مستقیم داشته باشد.

فرصت های کاری بیشتر

یک سازمان استاندارد شده به خودی خود می تواند مشتریان زیادی را به سوی خود جهت دریافت خدمات و محصولات جذب کند. مشتریان همواره می خواهند خدماتی دریافتی آن ها در موعد مقرر و با کیفیت مطلوب همچنین با هزینه ای مناسب در اختیارشان قرار بگیرد.

وجود چنین سیستمی همانطور که در بالاتر گفته شد ، با افزایش بهره وری سازمان می تواند هزینه ها را نیز بکاهد ، همچنین با کیفیت بالای محصولات که از نتایج غیر مستقیم این سیستم می باشد می تواند رضایت مشتریان را تا حد زیادی تامین کند.

 

علاوه بر آن درصورتی که اجرای خدمات سازمان بر روی منابع و سرمایه های مشتریان در ارتباط مستقیم باشد ، مشتریان تنها علاقه مند به شرکت هایی هستند که خدماتی با ایمنی بالا و حداقل ریسک را به آنان عرضه کند.

جذب سرمایه

کم ریسک بودن یک کسب و کار یکی از معیار های اصلی سرمایه داران جهت سرمایه گذاری است. وجود سیستم HSE در کسب و کار علاقه سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری بیش از پیش خواهد کرد، همچنین وجود این سیستم با توجه به حداقل رساندن حوادث شرکت، می تواند رزومه ای مثبت را برای سرمایه گذاران به نمایش بگذارد.

 

جلوگیری از حوادث جبران نا پذیر

 

بدیهی است که اصلی ترین رسالت های استاندارد HSE-MS به حداقل رسانیدن خسارات جبران ناپذیر است، این ریسک ها که در حوزه سلامت انسان ها و تجهیزات راهبردی سازمان خلاصه می شود با وجود یک سیستم استانداردِ اصولی به حداقل ترین حالت خود می رسد.

 

البته که تمام مزایای سیستم HSE را نمی توان در قالب یک مقاله بیان نمود اما سعی نمودیم به موارد مهم و راهبردی آن گذری داشته باشیم. از دیگر مزایای آن می توان به افزایش رقابت پذیری، جایگاه یابی در بازار، وفاداری بیشتر کارکنان، اخذ تشویقی های دولتی و بیمه ای و همچنین افزایش احتمال پیروزی در مناقصات از این گونه مزایا هستند.

 

روش اخذ گواهی HSE-MS مناقصات

 

جهت اخد گواهی HSE  مناقصات لازم است مراحل زیر به انجام برسد.

 

انتخاب سازمان صدور گواهی

 

برای شروع لازم است سازمان صادر کننده ای را جهت گواهی HSE-MS انتخاب نمایید، فراموش نکنید که سازمان مورد نظر دارای اعتبارات و سابقه تخصصی لازم جهت صدور گواهی مورد نظر شما باشد.

 

سپس با ارائه اهداف خود به کارشناس صادر کننده ایزو می توانید تعامل بیشتری را جهت تسریع در صدور گواهی نامه انجام دهید، فراموش نکنید که سازمان را از فعالیت های پیمانکاری خود مطلع سازید تا تنظیم استاندارد ها بر مبنا فعالیت های شما باشد.

 

تنظیم استاندارد ها

 

در این مرحله کارشناس مربوطه اقدام به تعریف اصول و تنظیم دستور العمل های مشخص برای سازمان متقاضی می نماید. این دستورالعمل ها لازم است با آموزش های لازم و متداول درون سازمان نهادینه شوند.

همچنین با بررسی عوامل تاثیر گذار در کسب و کار و ریسک های پیش بینی نشده، اقدام به تعریف اقدامات پیشگیری کننده نمایند.

 

کنترل داخلی

 

پس از تنظیم دستور العمل ها و استاندارد سازی، لازم است از فرآیند، کنترل داخلی این استاندارد ها صورت بگیرد، انجا این کنترل پیشنهاد می شود توسط کارشناس متخصص ایزو انجام شود تا از دقت بالای کنترل و اثر گذاری کاملتر استاندارد مورد نظر اطمینان لازم را حاصل کنیم.

 

 

کنترل نهایی و صدور گواهی

 

پس از انجام نهائی فرآیند های تثبیت داخلی، لازم است کنترل نهایی توسط کارشناس رسمی صورت بگیرد و با اطمینان از تطبیق کامل و نهایی استاندارد ها اقدام به تائید نهایی سیستم نماید. همچنین لازم است فرآیند کنترل داخلی به صورت دوره ای و پیش از ممیزی های رسمی خارجی صورت بگیرد.

 

پس از تائید نهایی ، گواهی ISO مناقصات برای متاقضیان صادر می گردد.

 

جمع بندی نهایی

 

گواهینامه HSE مناقصات که از اصلی ترین شروط کارفرمایان در پیمان های مناقصاتی است را می توان با درخواست از سازمان های متخصص و معتبر مانند نوین سرت دریافت نمود.

 

با دریافت این استاندارد پیمانکاران می توانند شانس خود را در قبولی مناقصات تا حد زیادی افزایش دهند، همچنین از دیگر موارد افزایش احتمال پیروزی در مناقصات می توان به دریافت و افزایش رتبه بندی پیمانکاران، رزومه کاری قابل قبول و همچنین دسترسی به منابع و سرمایه اشاره نمود.

 

استاندارد های دیگر 

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان جهت انجام فرآیند اخذ گواهی ISO  مناقصاتی و گواهینامه HSE ، گواهی CE  می توانید با کارشناسان مرجع تخصصی صدور گواهینامه های رسمی و معتبر نوین سرت در ارتباط باشید.

 

جهت ارتباط با ما با شماره های زیر در ارتباط باشید.    ۴۴۸۲۹۵۳۱-۰۲۱

2 Responses

  1. پس این گواهینامه HSE-MS همان گواهینامه ای هست که برای شرکت در مناقصات داشتن آن الزامی هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماس مرجع اصلی صدور گواهینامه ایزو

ایزو ومقالات مفید

گفتگوی آنلاین
Send via WhatsApp